SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Vinprovarsked + 4856040
*
nr 485 6040
Vinprovarsked +
askkopp, pläter/nysilver
Utrop:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 17 september 2007
kl 16:16:54
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: askkopp nysilver pläter silver vinprovarsked ädelmetall
-
6073 Bestick
88 delar, Nysilver, Gense, Svenskt Spets, 60 kniva..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:41
-
5189 Bestick
nysilver, ca 50 del
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:53
-
6243 Bestick
nysilver, Vasa, 58 delar. Längd: 18-24,5
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:28
-
5178 Dosor
ett par, silver London. Diameter: 9 cm. Vikt: 124g..//
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:22
-
6045 Fat
silver, Importstämplar, diameter: 29. Vikt: 630g ca
Aktuellt bud: 3.600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:58
-
6044 Fat
silver, Stockholm, 1914, gravering. Diameter: 24,5..//
Aktuellt bud: 1.900 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:02
*
Vinprovarsked +
nr 485 6040
Vinprovarsked +
askkopp, pläter/nysilver
Utrop: | 100 kr |
---|---|
Sista tid för bud online: |
måndag 17 september 2007 |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: askkopp nysilver pläter silver vinprovarsked ädelmetall
-
6073 Bestick
88 delar, Nysilver, Gense, Svenskt Spets, 60 kniva..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:41 -
5189 Bestick
nysilver, ca 50 del
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:53 -
6243 Bestick
nysilver, Vasa, 58 delar. Längd: 18-24,5
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:28
-
5178 Dosor
ett par, silver London. Diameter: 9 cm. Vikt: 124g..//
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:22 -
6045 Fat
silver, Importstämplar, diameter: 29. Vikt: 630g ca
Aktuellt bud: 3.600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:58 -
6044 Fat
silver, Stockholm, 1914, gravering. Diameter: 24,5..//
Aktuellt bud: 1.900 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:02